Panel

منوي اصلي

كاربري

خوش آمدید , مهمان
نام کاربری
رمز عبور
کد امنیتی: کد امنیتی
محل واردکردن کد امنیتی

(عضویت)

نحوه استخراج از معدن روباز
استخراج

نحوه استخراج از معدن روباز 


 در کشور روسیه نحوه باطله برداری و انبار کردن آن یکی از عمده ترین عوامل تقسیم بندی را تشکیل می دهد در صورتی که در ایالات متحده ، وضعیت ماده معدنی ، ضخامت مواد پوشاننده  و عوارض زمین نقش اصلی را در طبقه بندی بر عهده دارد. 

روشهای استخراج در معادن روباز : 

1- روشهای استخراج با برشهای مستقیم (کنتوری یا جعبه ای) countour mining یا countour strip mining 
2- روشهای استخراج پهنه ای (مسطحی) Area mining method 
3- روش کلاسیک استخراج روباز (پله ای یا گودبرداری) open pit mining 
4- روش استخراج کواری quarry mining 

1- این روش معمولا" برای استخراج ذغال  به کار می رود و در مواردی کاربرد دارد که ماده معدنی بصورت لایه کمابیش افقی و در مناطق کوهستانی با دامنه های پرشیب واقع باشد . در شروع کار یک برش اولیه در کنار دره جایی که ذغال رخنمون دارد احداث و مواد باطله در پایین دره جمع می شود و ماده معدنی موجود در زیر باطله استخراج می شود و در مرحله بعد باطله بدست آمده از برش بعدی را در محل ماده معدنی استخراج شده دمپ می شود و به همین ترتیب ادامه می یابد که در اثر آن این قسمتها به صورت تپه ماهورهای سینوسی شکل در می آید ، در نهایت ضخامت باطله به حدی میرسد که دیگر استخراج به روش روباز مقدور نیست. 
در صورتی که میزان ماده معدنی بجا مانده زیاد باشد باید از روشهای زیرزمینی استخراج گردد و در غیر اینصورت چنانچه از نظر اقتصادی توجیه پذیر نباشد برای ادامه استخراج از روش استخراجی آگر استفاده می شود که معمولا" به همراه روش کنتوری مورد استفاده قرار می گیرد. 
در این روش از ماشین آگر جهت حفر چال در لایه ذغال به اندازه 3/2ضخامت لایه و نفوذ تا عمق 60 متر در چالهای افقی می تواند حجم قابل توجهی از ذغال را استخراج کند. 

مهمترین روشهای زیرگروه این متد استخراجی عبارتند از : 

الف) روش قله برداری (Mountaintop removal) : در این روش کل باطله موجود برداشته شده و ماده معدنی زیر آن به طور کامل و صد در صد استخراج می شود و چنانچه در نزدیکی معدن دره پرشیبی وجود داشته باشد که باطله را بتوان به صورت قشرهای افقی در آن ریخت به این روش ، روش دره پرکنی (valley fill) می گویند. 
پس از پایان عملیات استخراج منطقه که به شکل قله بود به صورت منطقه ای مسطح درمی آید زیرا علاوه بر بر استخراج قسمتهای مرتفع قسمتی از دره اطراف معدن نیز در نتیجه برش اولیه و اضافه حجم سنگها پرمی شود. 

ب) روش قطعه ای یا بلوکی یا جعبه ای (Block cut) (Box cut) : این روش نیز همانند روشهای قبلی است و مهمترین تفاوت آن این است که استخراج (برش) از مرکز ذخیره ماده معدنی صورت می گیرد . 


2- در این روش نیز مثل روش کنتوری استخراج بصورت برشهای جعبه ای  که عمدتا" برای استخراج لایه ذغال انجام می شود و در مواردی که ماده معدنی به صورت لایه ای تقریبا" افقی و در دو طرف تپه نسبتا" مسطح رخنمون داشته باشد استفاده می شود در این روش ضخامت باطله نباید از 50 متر بیشتر باشد که با افزایش ضخامت لایه ماده معدنی این روش برای معادنی که بیش از 50 متر نیز یاطله برداری دارد نیز موزد استفاده قرار می گیرد که تبدیل به روش کنتوری می شود . 
مهمترین زیرگروه این روش : 

الف) روش اصلاح شده مسطحی (Modified area mining) یا نواری : این روش در مواردی کاربرد دارد که گسترش لایه ذغال همانند حلقه ای منطقه ای نه چندان مرتفع را دور می زند و یا بیرون زدگی زغال در سمت دیگر منطقه نیز ظاهر شده است. 


3- روش استخراج روباز عمدتا" برای استخراج کانسارهای فلزی نظیر آهن ، مس ، سرب و روی  ... و در بعضی موارد زغال سنگ به کار می رود ، با احداث چندین پله در باطله و ماده معدنی به ماده معدنی دسترسی می یابند و آن را استخراج می کنند . 
تصویر افقی پله ها معمولا" دایره یا بیضی است و پله های مختلف به وسیله جاده مورب (ramp) به یکدیگر ارتباط دارند. 
روش کلاسیک روباز در مورد کانسارهای تک لایه ای ، جند لایه ای و توده ای تا حدودی متفاوت است : 

الف) کانسارهای تک لایه ای : بسته به ضخامت باطله و لایه یک یا چند پله در باطله و ماده معدنی احداث می شود به گونه ای که پله های باطله به اندازه کافی جلوتر از ماده معدنی باشد. 

ب) کانسارهای چند لایه ای : در مواردی که کانسار مرکب از چندین لایه شیب دار باشد در مورد هرلایه پله جداگانه ای احداث می شود ، پس از آنکه پله مربوط به پایین ترین لایه آماده شد عملیات استخراجی آغاز می شود . بدیهی است پله های باطله برداری و استخراج لایه های مختلف بایستی به اندازه کافی از هم فاصله داشته باشد و عملیات استخراجی تا جایی ادامه می یابد که با توجه به نسبت خاکبرداری استخراج ماده معدنی مقرون به صرفه باشد. 

ج) کانسارهای توده ای : روش کلاسیک روباز عمدتا" برای استخراج کانسارهای توده ای به ویژه کانسارهای مس و آهن به کار میرود و در مواردی که کانسار به صورت توده ای با ابعاد مساوی و ضخامت مواد پوشاننده آن کم و یا در مورد کانسارهای توده ای با گستره وسیع حتی اگر در عمق قرار داشته باشد این روش بسیار مناسب است. 

4- روش کواری عمدتا" برای استخراج سنگها و مصالح ساختمانی از قبیل لاشه سنگ ، شن و ماسه ، گرانیت و سنگهای آذرین دیگر ، آهک و مرمر به کار می رود. 
روش کواری در مورد مصالح لایه ای و توده ای متفاوت است : 

الف) مصالح لایه ای : مصالح لایه ای را بصورت پله های پر شیب (قائم) استخراج می کنند. 
ب)  مصالح توده ای : نظیر سنگهای آذرین و آهکهای معمولی را به وسیله آتشباری ، سیم برش و به صورت پله پله استخراج می کنند و برای مصالح نرم مانند شن و ماسه مستقیما" از بیل مکانیکی ، بلدوزر و لودر استفاده می شود. 

 منبع : انجمن مهندسین استخراج معادن

© کپی رایت توسط شركت معادن بافق (سهامي عام) (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 1394/2/29 (4869 مشاهده)

[ بازگشت ]